چگونه یک لباس عروس درست کنیم

بسیاری از زنان لباس عروسی خود را از زمانی که بسیار جوان هستند تصور می کنند. گاهی اوقات، این تصویر به معنای لباسی نیست که در زمان عروسی آنها برای خرید آماده شده است. خوشبختانه، شما می توانید لباس عروس خود را تا آنجا که می توانید منحصر به فرد و نزدیک به لباس رویای خود کنید. این فرآیند به زمان نیاز دارد، اما یک لباس منحصر به فرد را ایجاد می کند.

قسمت1

در حال آماده کردن لباس شما

2.شکل اصلی لباس خود را مشخص کنید.* شکل های لباس عروس زیادی وجود دارد. شاید تصویری را کشیده باشید که برای بدن شما کار نمی کند. بهترین راه برای فهمیدن این موضوع این است که برخی از لباس های عروس را امتحان کنید.

 • بدن سیب: دور کمر امپراتوری، سایه های A-line
 • اندام گلابی: لباس مجلسی، سیلوئت های A-line
 • بدن مستطیل: پری دریایی، کمر امپراتوری
 • بدن ساعت شنی: خط کمر طبیعی

4.عوامل دیگر را در نظر بگیرید.* چاپلوسی کردن بدن مهمترین بخش انتخاب فرم مناسب برای شماست. جنبه های دیگر در تصمیم شما نقش دارد. آنها می توانند شما را به سمت پارچه مناسب برای لباستان نیز هدایت کنند.

 • مکان عروسی مهم است. اگر در ساحل هستید، شکل و پارچه ای نرم، سبک و روان می خواهید. اگر عروسی را در تالار بزرگ برگزار می کنید، برای انتخاب شکل و پارچه، فصل را همراه با میزانی که می خواهید در آن روز برجسته باشید، در نظر بگیرید.
 • مجموعه مهارت های خود را تعیین کنید. دوخت برخی از اشکال و پارچه ها دشوارتر است. اگر در خیاطی تازه کار هستید، شکل اصلی تر و پارچه ای را انتخاب کنید که امکان اشتباه را داشته باشید.

3

6.پارچه خود را انتخاب کنید* لوازمی را پیدا کنید که دوست دارید و بتوانید با آن کار کنید. ممکن است احساس یک پارچه را دوست داشته باشید، اما نه از نحوه جاری شدن آن. تنها راه برای اطمینان از این موضوع این است که لباس‌ها را با چندین پارچه امتحان کنید، درست مانند آنچه در چندین شکل انجام دادید. البته، شما می توانید هر پارچه ای را که دوست دارید انتخاب کنید، اما پارچه های محبوبی برای لباس عروس وجود دارد.

 • نوعی پارچه ابریشمی: ظریف، شفاف و اغلب لایه لایه
 • کشباف: پارچه کشباف کشسان، به صورت طولی و ضربدری
 • Moire: تافته سنگین، ابریشمی، طرح موج دار
 • ارگانزا: بافت ترد، شفاف، سفت تر
 • ساتن: سنگین، صاف و براق است
 • ابریشم: گران است، در چندین بافت وجود دارد
 • تافته: ترد، صاف، دنده ای ملایم
 • توری: توری ساخته شده از ابریشم، نایلون یا ابریشم مصنوعی؛ بیشتر برای دامن و مقنعه استفاده می شود.

4

8.یک رنگ را انتخاب کنید.* اگرچه لباس های عروسی استاندارد اغلب به عنوان “سفید” برچسب گذاری می شوند، اما معمولاً از چندین سایه سفید استفاده می شود. عاج، کرم، مایل به سفید، سفید خالص، سفید روشن و سفید ابریشم تنها چند مورد هستند. یکی را بیابید که از چهره شما تعریف کند.

5

10.طرح لباس خود را.* حالا که ایده خوبی از شکل مورد نظر و پارچه ای که می خواهید استفاده کنید دارید، می خواهید لباستان چه شکلی باشد. جلو و عقب را ترسیم کنید و در صورت نیاز جزئیات را در قسمتی نزدیکتر ترسیم کنید.

قسمت2

اندازه گیری

1

2.از شخص دیگری بخواهید اندازه گیری های شما را انجام دهد. انجام این کار توسط شخص دیگری به جای خودتان دقیق تر است. پس از ترسیم شکل مورد نظر، حتما آن را با اندازه های خود برچسب بزنید.

2

4.سینه خود را اندازه بگیرید* کامل ترین قسمت سینه خود را اندازه بگیرید. هنگام اندازه گیری حتما از سوتینی که در روز عروسی می پوشید استفاده کنید. روی سوتین نباید چیزی بپوشید.

3

6.باسن خود را اندازه بگیرید.* به طور طبیعی با پاشنه های خود در یک وضعیت آرام بایستید. کامل ترین قسمت لگن خود را اندازه گیری کنید، مطمئن شوید که دایره کامل را طی کردید.

4

8.دور کمر خود را اندازه بگیرید.* این اندازه گیری باید در انحنای طبیعی کمر شما باشد. کوچکترین ناحیه کمر تقریباً 1 اینچ بالای ناف شما است. شکم خود را به طور غیر طبیعی نکشید یا نوار را خیلی سفت نکشید.

5

10.توخالی تا سجاف را اندازه بگیرید.* این از سمت راست بالای استخوان ترقوه تا جایی که سجاف پایینی را می خواهید گرفته می شود. حتما کفشی را که در روز عروسی می پوشید در نظر بگیرید.

قسمت3

انتخاب الگوی خود

1

2.الگوی دوخت خود را بسازید.* اگر در ساخت الگوهای خیاطی چاشنی دارید، می توانید خودتان آن را درست کنید. از اندازه‌گیری‌های خود برای ایجاد الگوی خود استفاده کنید و 1.5 اینچ را برای درز اضافه کنید. اگر هرگز الگوی خود را نساخته اید، برای شروع یک مدل لباس عروس بسیار دشوار است.

2

4.مدل خیاطی بخرید.* هنگامی که پارچه و مدل خود را انتخاب کردید، می توانید به فروشگاه های پارچه بروید و کتاب های الگو را بررسی کنید یا می توانید آنلاین سفارش دهید. هر کدام بر اساس سطح دشواری رتبه بندی می شوند.

 • مطمئن شوید که کلید/واژه نامه، طرح بندی و دستورالعمل های گام به گام گنجانده شده است.
 • هنگامی که الگوی خود را سفارش می دهید، ترکیب چندین اندازه آسان است تا الگوی تا حد ممکن به اندازه های شما نزدیک شود.
 • ایده خوبی است که چند الگوی خیاطی مختلف تهیه کنید تا بتوانید متناسبی را که دوست دارید آزمایش کنید

3

6.از لوازم مناسب استفاده کنید.* الگوها را می توان بر روی موارد مختلف چاپ کرد. به عنوان مثال، می توان آن را روی تکه های بزرگ دستمال کاغذی یا کاغذ سفید سفت تر چاپ کرد. کاغذ سفت تر اگر زیاد از آن استفاده کنید بهتر است. اگر در مورد دستمال کاغذی تصمیم گرفتید، یک الگوی اضافی درست کنید، فقط در صورتی که برای نمونه اصلی اتفاقی بیفتد.

قسمت4

الگوی خود را دنبال کنید

1

2.پارچه خود را بخرید* اکنون که الگوهای خود را دارید، اندازه های دقیقی را خواهید داشت که برای ساختن لباس خود به آن نیاز دارید. به پارچه فروشی بروید و پارچه خود را بردارید.

 • اگر می خواهید از توری استفاده کنید، یک پارچه پایه می خواهید. روکش توری را روی این لایه پایه وصل خواهید کرد.
 • برخی از پارچه ها با سفارش ویژه خواهند بود.
 • خرید یک پارچه ارزان قیمت را در نظر بگیرید که می توانید قبل از برش پارچه لباس عروس خود روی آن تمرین کنید.

2

4.پارچه خود را ببرید* تکه های الگوی خود را روی پارچه خود قرار دهید و آن را با سنجاق های مستقیم سنجاق کنید. کنار الگو را دنبال کنید تا تکه های پارچه خود را به اندازه و شکل مناسب لباس خود ببرید. این کار را طوری انجام دهید که داخل پارچه تان رو به بالا باشد.

 • اگر قصد دارید به لباس خود چین اضافه کنید، حتما پارچه اضافی را ببرید.

3

6.پارچه را به هم سنجاق کنید.* پس از برش تمام تکه های پارچه، آنها را به هم (از داخل به بیرون) سنجاق کنید. سنجاق های خود را در امتداد 1.5 اینچ جای درز از الگوی خود نگه دارید. از یک فرم مدل خیاطی استفاده کنید تا به شما در تجسم تناسب لباس هنگام چیدن آن کمک کند.

 • یک فرم لباس قابل تنظیم را انتخاب کنید تا بتوانید آن را به اندازه های اولیه خود تنظیم کنید.

قسمت5

دوخت لباس شما

1

2.بافت را به لباس خود اضافه کنید.* پارچه صاف است. هنگامی که پارچه شما به هم چسبانده شد، آن را تا کنید، خم کنید و آن را جمع کنید تا با انحنای بدن شما سازگار شود. اگر قصد دارید دامن را چین بزنید، آن را برای نگه داشتن چین ها سنجاق بزنید و روی سنجاق ها بدوزید. بعدا می توانید پین ها را بیرون بکشید.

2

4.الگو را دنبال کنید.* درزها را با پیروی از شکلی که مطابق الگوی خود بریده اید بدوزید.

 • از درزهای پرنسسی عمودی استفاده کنید. این درزها از بالا به پایین می روند. ساختن یک لباس یک تکه بدون درزهای عمودی پرنسسی غیرممکن است. برش پارچه باید منعکس کننده آن باشد، اگر نه، ممکن است بخواهید الگوی دیگری را برای پیروی انتخاب کنید.

3

6.تمام راه را تا سجاف بدوزید.* حتی اگر پارچه اضافی در قسمت پایین یا کناره لباس خود دارید، الگو را به شدت دنبال کنید. این در اندازه شما طراحی شده است و لباس شما خیلی راحت تر از زمانی که دوخته شده است در می آید.

4

8.لباس را امتحان کنید* یک بار دیگر، شما کمک می خواهید. هنگامی که تمام درزها، مجموعه ها و دارت های خود را دوختید، لباس خود را امتحان کنید. برای به دست آوردن تناسب مناسب، تنظیمات لازم را انجام دهید. از دوستتان بخواهید این تنظیمات را برای شما پین کند.

5

10.تنظیمات خود را بدوزید.* لباس را درآورید و روی سنجاق ها بدوزید تا تنظیمات لازم را روی لباس خود انجام دهید. اکنون زمان اضافه کردن تزیینات نیز فرا رسیده است. اگر کمربند نگین دار، لوازم توری یا هر تزیین دیگری دارید، آنها را به عنوان نقطه پایانی به لباس خود اضافه کنید.

6

12.تمومش کن* هر رشته گشادی را ببرید، یک دور دیگر تنظیمات را انجام دهید، یا در صورت نیاز چیزی آبی به داخل لباس خود بدوزید. پس از این، برای روز بزرگ شما آماده است.

 • دستورالعمل های مراقبت ارائه شده با پارچه را دنبال کنید.